JAK POMÓC BEZDOMNYM.
26.02.2018 Krystian Płatek 466

Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią przypomina jak pomóc osobom bezdomnym.

Oto kilka rad jak pomóc bezdomnym:

1. Zapoznaj się z programami w Twojej okolicy, które zapewniają pomoc. Jeżeli kiedyś ktoś prosi o pomoc  można skierować tę osobę do instytucji, która zapewni niezbędną pomoc    np: Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, Straż Miejska, Twój kościół itp.
  2. Żywność i odzież zamiast pieniędzy.  Jeżeli chodzi o indywidualną pomoc , bezpośrednią pomocą dla osób bezdomnych jest wspieranie ich datkami odzieży i żywności. Błędem jest natomiast ofiarowanie pieniędzy na ulicy komuś bezdomnemu. Jak powszechnie wiadomo, taka forma pomocy umacnia jedynie żebractwo i negatywne zjawiska współtowarzyszące zwykle bezdomności takie jak alkoholizm.
  3. Nie zakładaj że osoby bezdomne są podobne. Istnieje wiele okoliczności, które powodują
    o bezdomności. Bezdomnym może być kobieta uciekająca przed zjawiskiem przemocy domowej lub ktoś kto pracuje, ale nie ma na tyle, aby zapłacić czynsz.
  4. Bezdomni zazwyczaj traktowani są z pogardą. Porozmawiaj z osobą bezdomną
    z szacunkiem. To wiele znaczy, gdy ktoś zwraca się do nich w sposób uprzejmy.
  5. Aby nie stać się ofiarą. Jeżeli ktoś mówi, że potrzebuje pieniędzy na jedzenie to lepiej kupić jedzenie niż dać gotówkę. Gotówka może stanowić pokusę do zakupu alkoholu lub narkotyków albo może nawet sprawić, że darczyńca stanie się ofiarą przestępstwa.

Okres zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób bezdomnych, które osłabione i wychłodzone narażone są na zamarznięcia.  Zwróćmy też uwagę czy samotnie mieszkające osoby starsze lub schorowane nie potrzebują naszej pomocy. Jeżeli tak to poinformuj:

Straż Miejska w Nakle nad Notecią  - 986 lub 052 386-05-98

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Nakle nad Notecią  - 52 386 08 14