Ćwiczenia KOBRA - 15
24.09.2015 Małgorzata Rychlicka 705
24.09.2015

W dniach 21-22 września na terenie gminy Nakło nad Notecią odbyły się ćwiczenia obronne pod kryptonimem KOBRA-15. Ćwiczenie miało charakter ćwiczenia powiatowego, jednak wszystkie  elementy powstałych zdarzeń i zagrożeń miały miejsce na terenie naszej gminy. Zadania realizowane były aplikacyjnie oraz praktycznie zgodnie z programem ćwiczenia, który został przedstawiony podczas treningu decyzyjnego w dniu 21 września 2015r.

W dniu 22 września 2015 r. był głównym dniem ćwiczeń, podczas którego realizowane były wszystkie elementy praktyczne przy udziale służb uczestniczących w ćwiczeniach. Głównym celem ćwiczenia było doskonalenie systemu kierowania realizacją zadań obronnych z elementami obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego na obszarze gminy oraz wykorzystanie istniejącego systemu łączności na obszarze gminy w tym Stałego Dyżuru

O godz. 11.00 w sali konferencyjnej Przystani Powiat Nakielski w Nakle nad Notecią odbyło się  wspólne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego oraz  kierownictwa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej – Zarząd Zlewni Noteci w Bydgoszczy . Podczas posiedzenia zespołów przedstawiono sytuację na terenie miasta  po wysadzeniu mostu kolejowego na linii Nakło-Kcynia,  zanieczyszczeniu rzeki Noteć substancją ropopochodną oraz podejrzeniem podłożenia ładunku wybuchowego na dworcu kolejowym w Nakle nad Notecią.

W ćwiczeniu obronnym udział brały : Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, Gminy Zespół Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią, stałe dyżury w samorządach powiatu nakielskiego, pracownicy ds. obronnych poszczególnych gmin, Państwowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Nakle nad Notecią, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej - Zarząd Zlewni Noteci w Bydgoszczy, Komenda Powiatowa Policji, Komenda Powiatowa PSP w Nakle nad Notecią, Straż Miejska w Nakle nad Notecią.