Z powodu wysokiej liczby zachorowań na koronawirusa, rząd wprowadził kolejne ograniczenia i zasady bezpieczeństwa. To ostatni etap przed kwarantanną narodową.
Nowe obostrzenia wchodzą w życie z dniem 7 listopada, a najważniejsze z nich to:
-
Ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostają punkty usługowe, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, wyrobami medycznymi i farmaceutycznymi, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, prasą.
Pozostały handel: w sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2, w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2.
-
Od poniedziałku, 9 listopada uczniowie klas I-III szkoły podstawowej przechodzą na nauczanie zdalne. Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych, a także wszystkich klas szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego kontynuują naukę zdalną. Przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.
- Zamknięte zostają placówki kultury, w tym m.in. teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury.
- Jeśli wydarzenie religijne odbywa się w kościele, to istnieje obowiązek zakrywania ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. W uroczystościach religijnych obowiązuje limit - 1 osoba na 15 m2 przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
- Współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności.
W zajęciach organizowanych jako forma zorganizowanej aktywności fizycznej lub wydarzeniach sportowych może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia. - Pojazdem można przewozić tyle osób, ile wynosi:
a) 50% liczby miejsc siedzących albo
b) 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
Limity dotyczą także transportu dla uczniów organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego. - Dzieci i młodzież do 16. roku życia w godzinach 8:00-16:00 od poniedziałku do piątku istnieje dzieci i młodzież muszą przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna.
- Seniorze, zostań w domu! Rząd apeluje o ograniczenie przemieszczania się seniorów – zwłaszcza osób po 70. roku życia. Wyjątkiem są sytuacje związane z: wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.
- Przedłużony zostają zakazy organizacji imprez okolicznościowych (wesel, konsolacji i innych). Zawieszona pozostaje działalność siłowni, klubów fitness, dyskotek, szkół tańca, wesołych miasteczek, basenów, aquaparków oraz sanatoriów.
- Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej. Hotele są dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej.
- Przedłużony zostaje zakaz prowadzenia restauracji w trybie stacjonarnym. Dozwolona jest praca polegająca na przygotowaniu żywności na wynos i na dowóz.
Zasady będą obowiązywały do 29 listopada 2020 r.
Zalecenie DDMA+W
Skuteczna walka z koronawirusem jest możliwa dzięki przestrzeganiu podstawowych zasad postępowania. Rozszerzamy zasadę DDMA na DDMA+W, czyli:
- Dystans
- Dezynfekcja
- Maseczka
- Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe
- Wietrzenie
Utrzymywanie dystansu społecznego min. 1,5 m, częste mycie rąk i ich dezynfekcja oraz zakrywanie ust i nosa to podstawowe czynności, które pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Warto też często wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy, szczególnie w miejscach pracy czy placówkach oświatowych.
Walkę z zagrożeniem wspiera też aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe. Jest ona w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Więcej o obostrzeniach i aktualnych zasadach można przeczytać tutaj.