W dniu 26.12.2021 r. wystąpiło przekroczenie poziomu informowania (100 µg/m³) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu na terenie miasta Nakło nad Notecią.
Przekroczenie poziomu informowania wystąpiło na stacji przy ul. Św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią – 109,8 µg/m³. Przyczyną przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10 (stężenie 24-godzinne) na obszarze miasta były warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego.
Źródło danych: Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Bydgoszczy
W okresie występowania stężeń pyłu zawieszonego PM10 przekraczających poziom alarmowy najbardziej narażone są osoby o wyższej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze, kobiety w ciąży, osoby z zaburzeniami układu oddechowego, krwionośnego, alergicy, osoby palące papierosy i zawodowo narażone na pyły). Zalecane są szczególne środki ostrożności.
Negatywne skutki dla zdrowia, które mogą wystąpić w okresie wysokich stężeń to m.in. ból w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie, kaszel, nasilenie się objawów astmy. Zwiększa się również ryzyko infekcji dróg oddechowych.
Zalecenia dla ogółu ludności: unikaj intensywnego wysiłku fizycznego na zewnątrz, nie wietrz pomieszczeń,nie pal w kominku (nie zwiększaj zanieczyszczenia powietrza).
Zalecenia dla wrażliwych grup ludności: unikaj wysiłku fizycznego na zewnątrz, pamiętaj o normalnym przyjmowaniu leków, osoby z astmą mogą częściej potrzebować swoich leków, nie wietrz pomieszczeń, nie pal w kominku (nie zwiększaj zanieczyszczenia powietrza). W przypadku nasilenia się objawów chorobowych zaleca się skontaktować z lekarzem.
Pozostałe zalecenia: zwróć szczególną uwagę na osoby przewlekle chore, w tym niepełnosprawnych. Stosuj środki ochrony osobistej (np. tzw. maseczki antysmogowe) - tylko po konsultacji z lekarzem.
Zalecenia dla szkół i placówek oświatowych: ograniczenie długotrwałego przebywania dzieci na otwartej przestrzeni w czasie ich pobytu w placówce, prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego.
Działania prewencyjne i operacyjne określone przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego w planach działań krótkoterminowych:
- zalecenie rezygnacji z korzystania z kominków opalanych drewnem, w przypadku gdy nie jest to jedyne źródło ogrzewania
- zalecenie ograniczenia lub rezygnacji z korzystania z samochodów na rzecz komunikacji podmiejskiej lub przemieszczania się pieszo lub rowerem
Zalecenia dla służb:
- wzmożone kontrole w zakresie przestrzegania zakazu spalania odpadów w urządzeniach nieprzeznaczonych do tego celu.
Bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu:
www.powietrze.gios.gov.pl